GÜNCEL SİYASET DÜNYA EKONOMİ TEKNOLOJİ SPOR EĞİTİM ÇEVRE SAĞLIK OYUN FOTO VİDEO
GÜNCEL SİYASET DÜNYA EKONOMİ YAŞAM EĞİTİM ÇEVRE SAĞLIK SPOR KADIN BİLİM/TEKNO MEDYA KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ VİDEO
 

Tarih: 26.05.2014 18:02
Yorum Sayısı:

Somaloji
Malum Manisa'nın Soma ilçesinde ki kömür madeni kazasında ki patlama halen bir muamma ve hangi nedenle olduğu bilinmiyor.

Hüseyin Adalan
Kimi ülke genelinde ki tüm Gazete yazarlarının bazılarının yaşanılan olay sonrasında yazdıkları iddilar Kimisi 2013 yılının Haziran ayında yaşanan kaostik düzen olan Taksim Gezi Parkı olayı'nın yıldönümünün intikamı olarak Kimisi 2014 yılında 17 Aralık operasyonundan sonra ayan beyan artık ortada keskin bir şekilde ayrılan Cemaat ve Hükümet sürtüşmesinin sonucu yani Cemaatin işi veya bilinçli sabatoj diyor.

Buda yetmedi Komplo teorisinin bir sayfasında yazılanların uygulanmaya konulması denmesi anlayacağınız iyice halkın kafası karıştırıldı. Ayrıca son zamanlar da Sosyal medya kültürünün gelişmişliği sayesinde yayınlanan sıkça paylaşımlara da ki Maden ocağına ait görüntülerden istifade fırsatçılığın daha üst seviyelerde gelişmişliğini birlikte göstermiş oldu. Halen sağlıklı bir sonuç elde edilebilmiş değil. kim ne derse desin Arap saçı gibi oldu. Gel işin içinden çık çıkabilirsen. Hiç kimse bu sorumluluktan kurtulamaz. Ortada büyük bir vahim tablo var. Kuşku ve kaygılar iyice artmaya başlıyor. Kimse tatmin olmuş değil. Acaba Kabak kimin başında patlayacak bunun hesabını yapıyorum. Olay aynı bundan bir yıl önceki Afyonkarahisar’ın Ataköy ilçesindeki 500. İstihkâm ana depo komutanlığı şehit uzman çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki patlamaya benziyor. Hatta bu konuyla ilgilide ' DEPOLOJİ' başlıklı yazımda da belirtmiştim. Afyonkarahisar'da ki 'mühimmat deposunda ki patlama' da şehit olan askerler ülke de geniş bir yankı uyandırmış ve çözülememişti.

Tüm yetkililer bir anda ne yapacaklarını şaşırmışlar gibi geliyor bana, Ben olay sırasında yaşanılanlara bakarken daha iyi analiz ederek bazı ipuçlarına doğru götüreceğinden eminim. Manisa'nın Soma ilçesinde ki Kömür madeni ocağında yaşanan elim kaza da henüz tam anlamıyla sadece Hukuki olarak başlanılmadığı görünmektedir. patlamanın ikinci günü Cumhuriyet savcılığının açıklamasında maden de çalışan tüm amir ve sorumluların da yaşamanı yitirdiğini kesin bir biçimde ve hızlı davranmasında ki tarzından başta şüphelendiğimi belirtmek isterim. Bu kadar hızlı savcı var da bu ülke de neden haberimiz yok. veya bu Cumhuriyet savcısını hangi bilirkişi bilgilendirdi veya güvenilir kaynak ne kadar da emin hemen soruşturmanın açılamayacağı gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. öncelikle bu savcının baktığı tüm dava dosyaları ve savcının incelenmesi gerekir. Bu savcı tesadüf olamaz.
Olaydan iki hafta önce TBMM'de sadece Ana muhalefet partisi olan CHP milletvekilleri'nin bulunduğu oturum da SOMA'da bulunan maden ocağı hakkında soru önergesi veriyor. yani anlayacağınız SOMA'da ki tüm maden ocakları hakkında soru önergesi değil sadece kazanın yaşanacağı veya yaşandığı maden yani bir maden hakkında soru önergesi vermesi ayrıca ne hikmetse TBMM'de CHP soru önergesi verirken diğer hiçbir partililerin TBMM'de oturumda olmaması sırasında soru önergesi vermesi ne kadar da CHP'nin Hizmet(!) anlayışını ortya çıkarmakta olduğu bir daha anlamakta fayda olduğuna inanıyorum. hemen soru önergesinin ardından bilerek veya bilmeyerek CHP'nin soru önergesini geri çekmesi de diğer bir cabası sanki bu ne al acele bu ne telaş demek soru önergesi verildikten hemen sonra karanlık odakların bir takım oyunlarının deşifre olmaması için özellikle karanlık planın tıkır tıkır işlemesi için hemen al acele bir şekilde soru önergesi geri çekiliyor anlayacağınız soru önergesi verildiği zaman zarfı ile soru önergesinin geri çekildiği zaman aralığında ki dilim farkı karanlık oyunu deşifre edecek kadar yeterli hatta artacak kadar da titizlikle araştırılması gerekilen hassas bir konudur. işin tesadüfü CHP TBMM'de hiç bir oturumda yokken kendi kendine aralarında bir çeşit evcilik oyunu oynar gibi soru önergesi vermiş aman canım CHP ne büyük hizmet(!) etmiş değil mi? neyse yinede tesadüf formülünün devamı diyelim ve devam edelim.

Gel gelelim asıl en önemli tesadüf formülünde ki en önemli kısmına işte zaten bu tesadüf formülü bir araya getiren de bu özellik ne hikmetse Manisa'nın Soma ilçesinde ki kömür madeni patlamasından aylar öncesinde yaklaşık 7 veya 8 aydır ilçede Elektrik teknisyeni olduğunu söyleyerek ilçede kalan ve ilçenin Elektrik işlerini ve ilçe de bulunan tüm ev, işyerleri ve işletmelerin elektirik işlerini kontrol ettiğini veya yaptığını söyleyen ve ilçe de kaldığı süre içerisinde kendisini Elektirik teknikeri v.s benzeri gibi kişileri neden İlçe Jandarma komutanlığı bu ilçe de uzun süre de çalışan kişileri görmezlikten gelmiş. Manisa'nın Soma İlçesinde veya ilçeye en yakın jandarma karakolu anında soruşturulmalıdır. Bir taraftan da Manisa Emniyet Müdürlüğüne bağlı stratejik şubeler içerisinde olan Emniyet istihbarat şubesi, Tereörle Mücadele şubesi, güvenlik şube ve Kaçakcılık organize şubeleri acil ve ivedi olarak soruşturulmalıdır. Madem Elektrik teknikeri olarak ilçeye geliyorlar da neden devletin ismini belirtttiğim kurumlar ilçede kimin yaşadığını bilmiyorlar. yahu at izi it izine karışmış diye diye olan canlara oluyor.Üstelik ilginç bir iddia da maden de tam da mesai değişimi sırasında hem de en yoğun ve kalabalık çalışma saatinde olması zaten olaya iyice gizem katıyor. tam da bu gizemli ve esrarengiz olayda bir de trafo patlaması ayyukası binlerce kişi tarafından daha ilk günde nsaıl da biliyor. kısacası kaos senaryosunda proplem yok ama mantık hatası çok gibi geldi. bu millet bu tür karanlık kaosları sıkça yaşadığı için tecrübe kazandı. artık bu millet bu işin arkasında karanlık güçleri ezbere bile söyleyebiliyor.

Olayın ilk günü patlamadan hemen sonra kamera katrajı içerisinde ki kalabalık insanlar önemli değil o kalabalık kadar hepsinin ellerinde düzgün bir şekilde hazırlanmış belirli büyüklükte ki ölçülerde pankart ve dövizler de dikkatimi çok çekti. acaba binlerce düzgün bir şekilde hazırlanmış ve belirli ölçülerde hazırlanmış aynı puntolu ve tek renkli pankart ve dövizler bu kadar hızlı bir şekilde kargaşa içerisinde nasıl dağıtıldı. kim veya kimler dağıtılmasında taşeronluk yaptı. araştırılması gereken diğer bir konu olsa bile olayın çözümlenmesine yardımcı olacak en önemli unsurlardan biri olarak görmekte yinede fayda var.

Diyorum ya soruşturma başlatan savcının sorumlu olan herkesin madende olduğunu ve sorumluların da öldüğünü bildiği bir ülkede elbette ki olayın faillerini de bulacak bir savcının da ülkesi de olabiliriz.
 
 
 
 

Türkiye kentsel dönüşümü başarabilir mi?

Evet
Hayır
Başaracağını hiç sanmıyorum

 
Sıra  Takım O G B M P
1 Beşiktaş 16 12 2 2 38
2 Fenerbahçe 16 11 4 1 37
3 Galatasaray 16 8 5 3 29
4 Medipol Başakşehir 16 9 2 5 29
5 Kasımpaşa 16 8 5 3 29
6 Akhisar Belediyespor 16 8 4 4 28
7 Torku Konyaspor 16 7 5 4 26
8 Trabzonspor 16 7 2 7 23
9 Gaziantepspor 16 6 4 6 22
10 Çaykur Rizespor 16 5 6 5 21
11 Antalyaspor 16 5 5 6 20
12 Osmanlıspor FK 16 5 3 8 18
13 Kayserispor 16 4 6 6 18
14 Bursaspor 16 5 0 11 15
15 Medicana Sivasspor 16 2 8 6 14
16 Gençlerbirliği 16 3 4 9 13
17 Mersin İdmanyurdu 16 2 4 10 10
18 Eskişehirspor 16 2 1 13 7

 

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.